Nagyerdei Zenekar stúdiófelvételeinek letöltéséhez kattintson ide!
Istentiszteletek videófelvételei:
Olvassa el vagy nézze meg legfrissebb igehirdetéseinket:
Németh Áron
Istentisztelet 2024. 10. 06. Mózes első könyve 6,9–22
2024. október 4.
Németh Áron
Érdeklődők istentisztelete 2024. 09. 29 János evangéliuma 5,10-15
2024. szeptember 27.
Az Úr gondoskodik rólam Feketéné Kovács Kitti
Keresztelés
1. Mi a keresztség lényege?
A keresztség alapja az Örökkévaló Isten irántunk való szeretete. "Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen." (János evangéliuma 3, 16)
A keresztség egyszerűen fogalmazva: Szövetség Istennel. Isten kezdeményezi ezt a szövetséget. Ebben Krisztus Urunk parancsa válik valóra, hiszen mennybemenetele előtt ezt mondta a tanítványoknak: „Tegyetek tanítvánnyá minden népet, megkeresztelve őket az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek nevében” (Máté 28: 18-20)
Hirdeti Krisztus ránk is érvényes áldozatát és kegyelmét: "Aki hisz, és megkeresztelkedik, üdvözül, aki pedig nem hisz, elkárhozik." (Márk 16,16)
Jézus Krisztus közösségébe von; (Róm 6) Ez a közösség a Jézus Krisztussal való új életben járás közössége. Leszámolok régi életemmel, és Vele újat kezdek. "Krisztussal együtt keresztre vagyok feszítve: többé tehát nem én élek, hanem Krisztus él bennem;- (Galata 2, 20) A keresztvíz alá kerülésünk ezt ábrázolja ki.
Betagol az Egyházba; "Akik Krisztusba keresztelkedtetek meg, Krisztust öltöttétek magatokra. Krisztusban tehát nincs zsidó, sem görög, nincs szolga, sem szabad, nincs férfi, sem nő, mert ti mindnyájan egyek vagytok a Krisztus Jézusban.- (Galata 3,27-28)
Elkötelez a Szentháromság Isten mellett; Mostantól kezdve Isten népének tagjaként, Jézus Krisztussal való szövetségben akarok élni. Egész életem új tartalmat nyert: "Ezért ha valaki Krisztusban van, új teremtés az: a régi elmúlt, és íme: új jött létre.- (2Kor 5, 17)
2. Miért keresztelünk?
A mi Urunk Jézus parancsolata szerint keresztelünk, aki ezt mondta tanítványainak: "Nékem adatott minden hatalom mennyen és földön. Elmenvén azért, tegyetek tanítványokká minden népeket, megkeresztelvén őket az Atyának, a Fiúnak és a Szent Léleknek nevében. Tanítván őket, hogy megtartsák mindazt, a mit én parancsoltam néktek: és íme én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen! " ( Máté 28, 18-20)
Az egyház egyik sákramentuma (= szentsége) a keresztség.
A sákramentum hűségesküt jelentett eredetileg.
Egy cselekményt három dolog tesz sákramentummá:
1. Először is, hogy Jézus Krisztus rendelje el.
2. Másodszor, hogy legyen külső, látható jegy. Ez a keresztségben a tiszta víz. Ahogy a víz megtisztítja testünket a szennytől, úgy törli el Jézus vére a lélek szennyét, a bűneinket.
3. Harmadszor, ígéret fűződjék a szent cselekményhez . Ezt Jézus így mondta: „Aki hisz és megkeresztelkedik, az üdvözül” (Márk 16:16).
A keresztség szimbolizálja Isten irántunk való szeretetét és annak elfogadását.
A felnőtté váló emberen múlik viszont, hogy hittel elfogadja-e ezeket az ajándékokat vagy sem. A megtérés nem más, mint Isten kegyelmének tudatos elfogadása a bűneimre, illetve döntés arról, hogy ezentúl - hálából az értem hozott áldozatáért # engedelmesen követem az Úr Jézus Krisztust. Csak Jézus Krisztus befogadásával válik valaki keresztyénné! (János 1,12; Róma 8,9)
3. Milyen életkorban legyen a keresztelés?
A keresztség a Biblia szerint nincs életkorhoz kötve.
Ha egy vallásos neveltetést nem, vagy alig kapott felnőtt az élet értelmét keresve nyitottá válik a bibliai üzenet iránt, annak szeretettel ajánljuk az évente október első péntek estéjén induló 'Bibliaiskola' heti egyszeri előadásait. Ha tavaszra lelkileg beérik a döntés, hogy szeretne Krisztus követő életet élni, gyülekezethez csatlakozni és ennek jeleként megkeresztelkedni, akkor ezt hitének megvallásával (konfirmáció) a virágvasárnapi gyülekezet közösségében megteheti, és ekkor részesül majd a keresztségben.
A református keresztyén szülők természetes vágya és szándéka, hogy gyermekeiket is az Úrral való szövetségben és közösségben szeretnék nevelni, ezért hozzák gyermekeiket a gyülekezet közösségébe megkereszteltetni. Hittel vállalják a gyermek lelki nevelését, és kérik ehhez a gyülekezet segítségét.
4. A gyermekek keresztelésének feltételei:
Keresztelési szándékot bejelenteni legkésőbb néhány héttel korábban személyesen lehet a lelkészi hivatalunkban.
Azoknak a gyermekeit keresztel(het)jük meg, ahol legalább az egyik szülő konfirmált és már gyülekezetünk tagja, és részt vesz gyülekezetünk életében. Az egyháztagságról részletesebben honlapunk Információ linkjében lehet tájékozódni.
Keresztszülőnek olyan valakit, valakiket kell választani, akik lelkileg, hitbelileg tud azonosulni a keresztségkor teendő fogadalommal, és így segíti a szülőket a gyermek lelki nevelésében.
Ha olyan szülő szeretné gyülekezetünkben gyermekét megkereszteltetni, aki az esztendő jelentős részében máshol lakik, a kereszteléshez szükséges az állandó tartózkodási helye szerint illetékes lelkész írásbeli hozzájárulása is.
A keresztelést minden esetben keresztelési felkészítő előzi meg a lelkészi hivatalban, ahol felidézzük a keresztségről szóló tanítást és átbeszéljük a kereszteléssel kapcsolatos időszerű kérdéseket.
Gyülekezetünkben a gyermekek keresztelése lehetséges: minden hónapban az első, vagy harmadik vasárnap délelőtti és a nagy ünnepek második nap délelőtti istentiszteleteken a gyülekezet közösségében.
A keresztség sákramentum, szentség, ezért semmilyen díja nincs, az esetleges hálaáldozatot a perselyekbe kérjük elhelyezni.
A gyermekek keresztelésekor a szülőknek feltett kérdések:
1. Akarjátok-e, hogy e gyermeket az Atya-, Fiú- Szentlélek Isten szövetségébe, a keresztyén anyaszentegyházba, a szent keresztség által befogadtassék?
Válasz: Akarjuk.
2. Ígéritek-e, hogy e gyermeket mostantól fogva úgy nevelitek és neveltetitek, hogy az Atya-, a Fiú- és a Szentlélek Istenbe vetett hitéről majd ő maga önként tegyen vallást a gyülekezet előtt a konfirmációban?
Válasz: Ígérjük és fogadjuk.
Minden keresztelés alkalmával megvalljuk hitünket az apostoli hitvallás szavaival
Hiszek egy Istenben, mindenható Atyában, mennynek és földnek teremtőjében.
És Jézus Krisztusban, az Ő egyszülött Fiában, a mi Urunkban, aki fogantatott Szentlélektől, született Szűz Máriától, szenvedett Poncius Pilátus alatt; megfeszítették, meghalt és eltemették. Alászállt a poklokra, harmadnapon feltámadt a halottak közül, fölment a mennybe, ott ül a mindenható Atya Isten jobbján; onnan jön el ítélni élőket és holtakat.
Hiszek Szentlélekben. Hiszem az egyetemes anyaszentegyházat, a szentek közösségét, a bűnök bocsánatát, a test feltámadását és az örök életet. Ámen.
5. Felnőttek keresztelése
A 3. pontban leírtak szerint lehet rá készülni, és személyes hitvallásuk és fogadalmuk alapján történik a keresztelésük és konfirmációjuk Virágvasárnapon.
Felnőttként keresztelkedőnek nem szükséges keresztszülő, hiszen őt maga tesz fogadalmat.
A bibliaiskolai előadás sorozat címe: Miért éljek? alcíme: Isten és önismereti előadások a Biblia alapján. További részletek az Életünk vagy az Alkalmaink menüpontban olvashatók.
Felnőttként keresztelkedett, konfirmált testvéreink útkeresésükről, hitre jutásukról szóló vallomásai olvashatók honlapunkon, gyülekezeti újságunk a Szivárvány korábbi éveinek általában a májusi és novemberi számában.
6. Mi legyen a keresztelés után?
A keresztelés egy folyamat kezdete, és nem egy lezárt, befejezett esemény.
Ezért a kereszteltető családokat, hogy segíthessünk nekik fogadalmuk teljesítésében, várjuk továbbra is gyülekezeti alkalmainkra! (Lásd a részleteket az Alkalmak menü pontban!)
A vasárnapi fél 9 és fél 11-kor kezdődő istentiszteleteink első 10 percében a gyermekek a szülőkkel együtt vannak a templomban, majd átmennek a óvodás és iskolás gyermekek a termekbe a saját foglalkozásaikra.
Önkormányzati óvodákban, iskolákban pedig rendszeresen tartunk hittanórákat a gyermekeknek.
A hittanra járt legalább 7 osztályos gyermekek jelentkezhetnek majd konfirmációi előkészítőre.
A felnőtt korban keresztelkedett konfirmált testvéreinknek a vasárnapi istentiszteleteken túl, életkornak és élethelyzetüknek megfelelően vannak kiscsoportos foglalkozásaink és más alkalmaink.
A közösség megtapasztalására szeretettel ajánljuk nyaranta a gyülekezeti többgenerációs nagytáborunkat.
7. Éljünk örömmel az Isten szövetségében és a népe közösségében felkínált áldásaiban!