Istentiszteletek
Mi történik az istentiszteleten?
Az istentisztelet a gyülekezeti élet központi eseménye, ünnepélyes találkozás Istennel és egymással.
Az ünnepélyeséget a litugia, vagyis az istentisztelet meghatáorozz rendje biztosítja:
- Köszöntés
- Ének
- Igeolvasás és imádság
- Ének
- Igolvasás és prédikáció
- Ének
- Imádság
- Áldás
- Hirdetések
- Ének
Ebben a rendben egy párbeszéd valósul meg. Isten bibliai szakaszok felolvasásán és a prédikáción keresztül szólít meg minket, mi pedig énekekkel, és imádságokkal válaszolunk Neki.
Az igehirdetést a gyülekezet lelkészei végzik, a bibliai szakaszok felolvasása és az imádság a már elkötelezett gyülekezeti tagok szolgálata felkérés alapján, az énekek kísérésében a kántor, a kórus és a zenekar vesz részt. A gyermekekkel az istentisztelettel párhuzamosan pedagógusok és hitoktatók foglalkoznak.
Az istentiszteletek előkészítését és lebonyolítását további munkatársak is segítik, akik a hangosítás, közvetítés, takarítás ...stb feladatait végzk.
Évente kb. 6 alkalommal úrvacsorás istentiszteletet tartunk, és minden hónap 1. és 3. vasárnapján keresztelőt tartunk.
Miről szólnak a prédikációk?
A prédikációk/igehirdetések alapját az istentiszteleten is felolvasott bibliai szakaszok adják. Történetek és a tanítások a Szentírásból, amelyek Istenről és rólunk, emberekről szólnak. Minden keresztyén prédikáció bizonyságtétel Jézus krisztusról mint a világnak és személyes életünknek a megváltójáról. De szó esik az élet és a hétköznapok sokféle dolgáról: munkáról, családról, házasságról, gyereknevelésről, szeretetről, haragról, lelki és kapcsolati problémákról, halálról és örök életről bűnről és megbocsátásról, boldogságról és az élet értelméről, igazságról, hitről, kísértésről, küzdelemről, szevedésről, közösségről, szolgálatról. Örörk kérdések, mai válaszok a biblia üzenete alapján. A cél, hogy az igehirdetésben megfogalmazott bibliai üzenet életünk részévé válhasson.
Kik jöhetnek istentiszteletre?
Az istentiszteletek nyilvánosak – bárki jöhet és részt vehet az alkalmakon, aki érdeklődik és nyitott a Biblia tanítására, Isten akaratára és a keresztyén közösségre. Nem kell bejelentkezett egyháztagnak lenni, mégcsak reformátusnak vagy megkereszteltnek sem. Fontos azonban, hogy a hozzánk érkező tartsa tiszteletben az istentiszteleteken részt vevők meggyőződését.
Hogyan illik viselkedni egy istentiszteleten?
Az alkalom előtt és után lehet beszélgetni, ismerkedni, a könyvtárunkból olvasmányokat kölcsönözni. Az alkalmak alatt egyéni kérdésekre nincs lehetőség, az istentisztelet dinamikáját (közös megszólalások és csendes hallgatások) a litrugia határozza meg. Kérdéseinket bátran feltehetjük a lelkészeknek, vagy járatosabbnak tűnő gyülekezeti tagoknak. A hétközben tartott bibliakörök - szemben az istentisztelettel - olyan csoportos alkalmak, ahol a tagok beszélgetnek egy adott témáról.
Kell fizetnem az istentiszteletért?
Az istentisztelet végén a hívek a perselybe szoktak pénzt dobni az Isten iránt érzett hálájuk jeleként. Ez az adakozás önkéntes, nem kötelező. A hozzánk látogatóktól, érdeklődőktől nem várunk semmilyen anyagi áldozatot. A gyülekezet anyagi terheit (munkatársak fizetése, rezsi, missziói költségek) az elkötelezett tagság hordozza.